Robotik Kodlama

Robotik Kodlama Nedir, Nasıl Öğrenilir?

Yakın gelecekte iş dünyasının her köşesinde insanların yaptığı işleri robotlar da yapmaya başlayacak. Peki bu robotları kim kontrol edecek? Robotik kodlama ile doğru komutları verirsek robotları ihtiyaçlarımız doğrultusunda yönlendirmek daha kolay olacaktır. Robotik kodlama nedir, nasıl öğrenilir, bilmenin avantajları nelerdir konularına daha yakından bakalım.
Robotik kodlama nedir, nasıl öğrenilir, bilmenin avantajları nelerdir konularına daha yakından bakalım.
Son yüz yıldır edebiyatta, sinemada ve daha da önemlisi bilim dünyasında ortak bir fikir var; Robotlar geliyor. Yıllardır çizilen ve beklenen gelecek nihayet geldi. Önümüzdeki on yılda robot kullanımının yaygınlaşacağı ve 1 milyardan fazla insanın yaptığı işi bu robotların yapacağı tahmin ediliyor. Peki bu robotlar nasıl çalışacak? Elbette robotik kodlama sayesinde doğru komutları alıyorlar. 

Kodlama kavramına alışkınız, robotik kodlama da buna benzer bir kavram. Nasıl ki en küçük uygulamayı çalıştırmak için bile kod yazmanız gerekiyorsa, gelişmiş bir robot için de aynı durum geçerlidir. Robot kelimesi biraz korkutucu olabilir ama onlar sadece makinedir. Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz gibi dünyayı ele geçirmelerinin önündeki tek engel ise bugün öğrenilen robotik kodlama olacaktır.

Temel bilgilerle başlayalım, Robot nedir?

Robot; Bulunduğu ortamı algılayan, daha önce aldığı komutlar doğrultusunda hesaplamalar yaparak karar veren ve aldığı karara göre bazı eylemleri gerçekleştiren bir makinedir.

Robot; Bulunduğu ortamı algılayan, daha önce aldığı komutlar doğrultusunda hesaplamalar yaparak karar veren ve aldığı karara göre bazı eylemleri gerçekleştiren bir makinedir. Yani mutlaka insan benzeri olması gerekmiyor. Sadece aldığı komutlar çerçevesinde olayı algılayarak karar vermesi ve işlevini yerine getirmesi yeterlidir.

İşlevine göre değişse de tüm robotlarda bulunması gereken bazı temel parçalardan bahsetmek mümkün; büyük ve küçük motorlar, sensörler ve bilgi işlem birimleri. Çevresini sensörlerle algılayan robot, motorlar sayesinde hareketler gerçekleştirecek. Bu eylemlerin ne olacağına, insanların verdiği komutlarla dolu bilgi işlem birimleri karar verecek.

Robotik kodlama nedir?

Bildiğimiz kodlama ile bir tuşa basıldığında veya bir noktaya dokunulduğunda uygulamanın ne yapması gerektiği yazılmaktadır. Robotik kodlama da aynen böyle çalışır. Robotun hesaplama birimlerine belirli senaryolar eklenerek hangi durumda ne tür aksiyon alınması gerektiği yazılmaktadır.

Robotik kodlama C/C++, Python, Java, C# gibi dillerde yazılabilmektedir. Wiring, Embedded C ve Mbed gibi diller de mevcuttur ancak bunlar zaten C++ tabanlıdır. Robotik kodlama kulağa biraz peri masalı gibi gelse de aslında temel kodlamaya oldukça benzer. Tıkladığınızda uygulamanın açıldığını yazan biri, robotun bir şey algıladığında açıldığını da yazabilir.

Robotik Kodlama Ne işe Yarar?

Robotlar endüstriyel dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin bir robot yalnızca kavanoz kapağını kapatacak şekilde programlanabilir. Bir diğeri ise çatlamış yumurtaları tespit edip paketten çıkarabiliyor. Yani gelişmiş insan zihninin artık bu kadar küçük görevlerle uğraşmasına gerek kalmaması için çoğu tekrar eden görevler robotlara veriliyor.

Elbette gelecekte çok daha gelişmiş komutları yerine getirecekleri aşikar ama temel olarak robotlar sadece kendilerine verilen çerçeve içerisinde hareket edecekler. Robotik kodlamayı bilen programcılar bu işte başı çekecek. Çünkü bir makine ne kadar gelişmiş olursa olsun, bir programcının yazdığı doğru komutları almadığı sürece insan bir metal yığınından başka bir şey değildir.

Robotik Kodlama Nasıl Öğrenilir?

Açıkçası güzel bir günde memurluk görevinizden istifa edip bir anda robotik kodlamayı öğrenmeye başlarsanız ustalaşmanız uzun zaman alacaktır. Çünkü kodlamayı öğrenmek için gereken altyapının kat kat fazlası robotik kodlamayı öğrenmek için gereklidir.

Peki robotik kodlama nasıl öğrenilir? Robotik kodlamayı öğrenen ilk kitle çocuklardır. İlkokul eğitimiyle başlayan kodlama eğitimi robotik kodlamayla devam ettiğinde çocuklar geleceğe hazır oluyor. Üstelik robotik kodlama çocuklar için geleceği değil, bugünü temsil ediyor.

Kodlama ve robotik kodlama üniversitelerin mühendislik bölümlerinde vazgeçilmez bir ders haline geldi. Ancak ne çocuk ne de mühendisim ama kodlamaya ilgim yok diyorsanız; o zaman Udemy ve benzeri eğitim platformlarına göz atmanızı öneririz. Bazı temel bilgilere sahipseniz YouTube'da ücretsiz eğitimler bile bulabilirsiniz. Yeter ki kararlılığınız olsun.

Çocuklar için Robotik Kodlamanın Faydaları

  • Eleştirel düşünme becerilerini geliştirir.
  • Problem çözme becerilerini geliştirir.
  • Mantıksal, sayısal ve analitik düşünme sistemlerini geliştirmelerine yardımcı olur.
  • Takım çalışmasına daha yatkın olmalarını sağlar.
  • Sonu olmayan yeni bir disiplinde çalışma fırsatları olacak.
  • Bugünün ve geleceğin dünyasını yakından tanıyorlar.
  • Kolay kolay işsiz kalmıyorlar ve fena olmayan maaşlarla çalışıyorlar.
Çocukların robotikte kodlamayı öğrenmesi, onların gördüklerinden çok daha büyük bir dünyanın olabileceğini anlamalarına yardımcı olur. Sanat ve bilimle desteklenen kodlama eğitimi sayesinde çocuklar gerçek anlamda geleceği inşa ediyor. Elbette tüm çocukların kodlamayı öğrenmesi durumunda işsiz kalmayacaklarının garantisini vermenin ne kadar doğru olduğunu bilmiyoruz.

Robotik Kodlama Gerçekten Geleceği Şekillendirecek mi?

Etrafına bir bak. Son birkaç yılda kullandığımız makine sayısında ne kadar artış olduğunu fark etmişsinizdir. Şimdilik bu makineleri basarak, dokunarak veya sesli komutlarla çalıştırıyoruz. Kısa sürede sıfırdan bu noktaya gelen teknolojinin daha da ilerleyeceğini söylemek için kahin olmaya gerek yok.

Kahve makineniz, hangi saatte kaç fincan kahve içtiğinizi bilecek ve tam istediğiniz saatte hazır olacaktır. Kirli sepetiniz dolduğunda, basit bir robot çamaşırları çamaşır makinesine atacak, yıkayacak, kurutacak ve katlayacak. Jetgiller çizgi filminde gördüğümüz hemen hemen her şeyi yaşayacağız. Çünkü yıllar önce imkansız görünen onlarca şeyin bugün mümkün olduğunu gördük. Özellikle çocukların bu dünyadan geri kalmaması için robotik kodlamayı öğrenmek bir lüks değil zorunluluktur.

Robotik kodlama nedir, nasıl öğrenilir, geleceğin dünyasında makinelere hakim olmamızı sağlayan öğrenmenin avantajları nelerdir gibi soruları yanıtladık ve konu hakkında bilmeniz gereken detayları konuştuk. Robotik kodlama hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu